Hakkımızda

Hakkımızda

Hakkımızda

Yeni Tarım Teknolojileri ve Veri İşleme

AVEO Bilişim Mühendislik Proje ve Danışmanlık Denetim Ticaret Limited Şirketi Mayıs 2012 yılında faaliyete başlamıştır. Firmamız Ar&Ge projeleri hazırlama ve faaliyetlerinde bulunmak, yatırım ve finansman danışmanlığı hizmetleri vermek, tarım sektörü özelinde yerel, bölgesel veya ulusal sektörel veya yatırım fizibiliteleri hazırlamak, ulusal veya uluslararası hibe programları için gerçek veya tüzel kişilere ve STK’lara projeler hazırlamak hedefiyle kurulmuştur.

PROVEA Uzaktan Algılama ile Hassas Tarım Karar Destek Sistemi 2016 yılında Tarım sektöründeki tarım ürünlerinin verimlilik ve hasar / hastalık durumlarının takibi ve gelişimlerinin Makine Öğrenmesi Yöntemleriyle İnsansız Hava Araçları kullanılarak geliştirilen bilişim çözümlerini sunmak için geliştirilmiştir.

Yapılan çalışmaların sonucunda tarım ürünlerinde makine öğrenmesi teknikleri ve istatistiktiksel metotlar yardımıyla bitki sağlığı ve gelişiminin ayrıca verimliliğinin tespiti çalışmaları günümüzde de devam etmektedir.

Yapılan çalışmaların sonucunda Hassas Tarım uygulaması olan bir karar destek sistemi oluşturulmuş ve tarım sektörü için bilişim çözümleri altyapısı kurulmuştur. Sistemin tüm tarım ürünleri için geliştirilmesine yönelik çalışmalar devam etmektedir.

ÜRÜNLERİMİZ

Hassas Tarımda Bir Atılım

Tarım Ürünleri

Tarım Teknolojileri

Diğer Çözümler

PROVEA

HASSAS TARIMDA YENİ BİR ATILIM

PROVEA Uzaktan Algılama ile Hassas Tarım Karar Destek Sisteminin altyapı çalışmalarının yapılabilmesi için KOSGEB AR&GE projesi gerçekleştirilmiş ve Sultaniye üzüm türü için Rekolte ve Hasar / Hastalık tespiti çalışmaları yürütülmüştür. Bu çalışmanın sonucunda Sultaniye çeşidi üzüm bağlarında İnsansız Hava Araçları kullanılarak yapılan ölçümlerde Alaşehir İlçe Tarım Müdürlüğü ile ortak yapılan çalışma sonucunda Alaşehir’deki deneme bağları üzerinde yapılan ölçümlerde Rekolte Tespitleri ve Hasar / Hastalık tespitleri yüksek doğrulukta gerçekleştirilmiş ve proje başarıyla tamamlanmıştır.

Tarım Bakanlığı desteğiyle geçmiş üzüm verilerinin makine öğrenmesi teknikleriyle tekrar yorumlanması ve PROVEA Uzaktan Algılama Karar Destek Sisteminin geliştirilmesi çalışmaları kapsamında bir TAGEM projesi yürütülmektedir. Üzümde elde edilen başarılı sonuçlar neticesinde çalışmaya Manisa Bağcılık Enstitüsü ile İzmir Zeytincilik Araştırma Enstitüsü ile daha kapsamlı bir proje olarak, Manisa bölgesindeki üzüm ve zeytin alanlarında devam edilmektedir. Çalışmanın ilk fazı tamamlanmış olup ölçümler Manisa’nın Alaşehir, Gölmarmara, Turgutlu, Saruhanlı, Ahmetli ve Akhisar ilçelerinde devam etmektedir.

Elde edilen sonuçların yorumlanması sonucunda üzüm ve zeytin özelinde rekolte ve Hasar / Hastalık tespiti çalışmaları başarıyla sürdürülmektedir.

EKİBİMİZ

Dr. Ayşe Ayşen KARAKAŞ

Tarım Ekonomisti

Provea Analysis

Osman Selami BUDAK

Elektronik Haberleşme Mühendisi

Provea Analysis

Nuri Eray ŞAHİN

Fizik Mühendisi

Provea Analysis

ÇÖZÜM ORTAKLARIMIZ